February

Sun 2.18
Beachland Brunch

Beachland Brunch

10:00 am

All Ages

The Winterstar Ball 2018

Free Event 12pm-6pm

The Winterstar Ball 2018

12:00 pm

All Ages

Adam Torres, Wild Pink

Adam Torres

Wild Pink

Curtail

8:00 pm

All Ages

Mon 2.19
Tue 2.20
Parsonsfield

Primarily Seated, General Admission

Parsonsfield

The Elephants

8:00 pm

All Ages

The Mowgli's

Grog Shop Presents

Sold Out: The Mowgli's

Mainland

8:00 pm

All Ages

Wed 2.21
John Németh

Primarily Seated, General Admission

John Németh

Sam Hooper

DJ Pete London

8:00 pm

All Ages

Thu 2.22
Fri 2.23
Valerie June

Valerie June

The War and Treaty

8:00 pm

All Ages

Archie and the Bunkers

Record Release of new single on Norton Records

Archie and the Bunkers

Lords Of The Highway

DJs Miram Linna & Nick Knox

8:30 pm

All Ages

Sat 2.24
Nora Jane Struthers

Nora Jane Struthers

Thor Platter

8:00 pm

All Ages

Sun 2.25
Galactic and Lettuce at House of Blues Cleveland

Beachland Presents

Galactic and Lettuce at House of Blues Cleveland

8:00 pm

All Ages

Mon 2.26
Tue 2.27
Deer Tick: Twice Is Nice Tour

The Summit.FM presents

Deer Tick: Twice Is Nice Tour

Solomon Georgio

8:00 pm

All Ages

Wed 2.28
Songwriter in the Round 5 with Joshua Jesty

Primarily Seated, General Admission

Songwriter in the Round 5 with Joshua Jesty

Emily Keener

Jenna Fournier

8:00 pm

All Ages

   

March

    
Thu 3.1
Zeshan B

Zeshan B

8:00 pm

All Ages

Fri 3.2
The Oh Hellos

Beachland's 18th Anniversary Weekend

The Oh Hellos

Lowland Hum

8:00 pm

All Ages

The Fleshtones

Beachland's 18th Anniversary Weekend

The Fleshtones

The Rumbling Spires

8:30 pm

All Ages

Sat 3.3
The Modern Electric

Beachland's 18th Anniversary Weekend

The Modern Electric

Tim Moon

8:30 pm

All Ages

Sparrowmilk Vinyl Release Party

Beachland's 18th Anniversary Weekend

Sparrowmilk Vinyl Release Party

Public Squares

Blood Shift

9:00 pm

All Ages

Sun 3.4
That 1 Guy

Beachland's 18th Anniversary Weekend

That 1 Guy

9:00 pm

All Ages

Mon 3.5
Tue 3.6
Joe Pug

Joe Pug

Jason Narducy

8:00 pm

All Ages

Wed 3.7
The Cordial Sins

The Cordial Sins

Meg & The Magnetosphere

8:30 pm

All Ages

Thu 3.8
The Yawpers

The Yawpers

8:30 pm

All Ages

Northeast Ohio Drum & Music Jam

Northeast Ohio Drum & Music Jam

9:00 pm

All Ages

Free

Fri 3.9
Nick Moss

Primarily Seated, General Admission

Nick Moss

The Alan Greene Band

8:00 pm

All Ages

Rumpke Mountain Boys

Rumpke Mountain Boys

Kitchen Dwellers

9:00 pm

All Ages

Sat 3.10
Into The Blue: Grateful Dead Revival

Into The Blue: Grateful Dead Revival

9:00 pm

All Ages

Sun 3.11
SOJA at House of Blues Cleveland

Beachland Presents

SOJA at House of Blues Cleveland

New Kingston

8:00 pm

All Ages

Mon 3.12
Tue 3.13
Wed 3.14
Danielle Nicole

Danielle Nicole

8:00 pm

All Ages

Thu 3.15
Casey Abrams

Casey Abrams

8:00 pm

All Ages

Fri 3.16
Harper & the Midwest Kind

Harper & the Midwest Kind

8:00 pm

All Ages

Sat 3.17
Sun 3.18
Mon 3.19
IDLES

IDLES

8:30 pm

All Ages

Tue 3.20
Wed 3.21
Jonatha Brooke

Jonatha Brooke

7:30 pm

All Ages

Gretchen Pleuss

Gretchen Pleuss

M. Moody

Shetler Jones

8:00 pm

All Ages

Thu 3.22
Altan

Altan

The Porter Sharks

7:30 pm

All Ages

Fri 3.23
Travis Meadows

Travis Meadows

8:30 pm

All Ages

The Dean Ween Group

The Dean Ween Group

8:30 pm

All Ages

Sat 3.24
Rogue Wave: Asleep at Heaven's Gate 10th Anniversary

Beachland Ballroom presents

Rogue Wave: Asleep at Heaven's Gate 10th Anniversary

8:30 pm

All Ages

Wanyama presents: Jungle Boogie 2018

Official Wanyama "+1" Album Release Party

Wanyama presents: Jungle Boogie 2018

9:00 pm

All Ages

Sun 3.25
CIFIKA

CIFIKA

FEE LION

MAZ

8:30 pm

All Ages

Mon 3.26
Tue 3.27
Mo Lowda & The Humble

Mo Lowda & The Humble

8:30 pm

All Ages

Wed 3.28
Thu 3.29
Coast Modern

Coast Modern

Late Night Episode

8:00 pm

All Ages

Fri 3.30
of Montreal

of Montreal

Mega Bog

8:30 pm

All Ages

Sat 3.31
Buckethead

Emporium presents

Buckethead

8:00 pm

All Ages

April

Sun 4.1
Brave Combo

An evening with

Brave Combo

7:00 pm

All Ages

Acid Dad

Acid Dad

Oregon Space Trail Of Doom

8:00 pm

All Ages

Mon 4.2
Moonwalks

Moonwalks

8:30 pm

All Ages

Tue 4.3
Pre/Post Wolf Alice Party with Halo Circus

Pre/Post Wolf Alice Party with Halo Circus

6:30 pm

All Ages

Wolf Alice

Pre/Post Party in Tavern with Halo Circus

Wolf Alice

The Big Pink

8:00 pm

All Ages

Wed 4.4
Native Harrow

Native Harrow

8:00 pm

All Ages

Thu 4.5
Twin Peaks

Grog Shop Presents

Twin Peaks

The Districts

9:00 pm

All Ages

Fri 4.6
The Bones of J.R. Jones

The Bones of J.R. Jones

8:30 pm

All Ages

Bumpin Uglies

Bumpin Uglies

Joey Harkum Band

Stimpy's Revenge

9:00 pm

All Ages

Sat 4.7
Sun 4.8
Common Deer

Common Deer

9:00 pm

All Ages

Mon 4.9
Tue 4.10
Phillip Phillips: The Magnetic Tour

Presented By Q104

Phillip Phillips: The Magnetic Tour

The Ballroom Thieves

8:00 pm

All Ages

Wed 4.11
An Evening With Neal Morse

An Evening With Neal Morse

8:00 pm

All Ages

Thu 4.12
Marco Benevento

Marco Benevento

Caroline Rose

8:30 pm

All Ages

Fri 4.13
The Mountain Goats

Sold Out: The Mountain Goats

8:00 pm

All Ages

Sat 4.14
Phoebe Bridgers

Sold Out: Phoebe Bridgers

8:30 pm

All Ages

Sun 4.15
L7

L7

8:30 pm

All Ages

Mon 4.16
U.S. Girls

U.S. Girls

Half An Animal

8:30 pm

All Ages

Tue 4.17
Mike Farris

Mike Farris

Collin Miller & the Brother Nature

8:00 pm

All Ages

Wed 4.18
Fortunate Youth

Fortunate Youth

Ballyhoo!

Tatanka

8:00 pm

All Ages

Thu 4.19
Chris Barron

Lead Singer of the Spin Doctors

Chris Barron

8:00 pm

All Ages

Fri 4.20
Delvon Lamarr Organ Trio

Delvon Lamarr Organ Trio

The Katy

8:00 pm

All Ages

The Sadies

The Sadies

8:30 pm

All Ages

Sat 4.21
Sun 4.22
Mon 4.23
Tue 4.24
Wild Ones

Wild Ones

8:00 pm

All Ages

Wed 4.25
Thu 4.26
Fri 4.27
Sat 4.28
Driftwood

Driftwood

8:00 pm

All Ages

Sun 4.29
Mon 4.30
     

May

  
Tue 5.1
Dead Horses

Dead Horses

8:00 pm

All Ages

Wed 5.2
5J Barrow

Maura Rogers & the Bellows to close the night

5J Barrow

Maura Rogers & the Bellows

David Mayfield

8:00 pm

All Ages

Thu 5.3
Amy Rigby

Primarily Seated, General Admission

Amy Rigby

8:00 pm

All Ages

Fri 5.4
The Hot Club Of Cowtown

The Hot Club Of Cowtown

8:00 pm

All Ages

Kelley Stoltz

Kelley Stoltz

soft copy

8:30 pm

All Ages

Sat 5.5
The Dream Syndicate

The Dream Syndicate

8:30 pm

All Ages

Ruby The RabbitFoot

Ruby The RabbitFoot

8:30 pm

All Ages

Sun 5.6
The Brevet

The Brevet

8:00 pm

All Ages

Mon 5.7
Y La Bamba

Y La Bamba

KID TIGRRR

8:00 pm

All Ages

Tue 5.8
Sunflower Bean

Sunflower Bean

Dream Wife

8:30 pm

All Ages

Wed 5.9
Thu 5.10
Malcolm Holcombe

Malcolm Holcombe

8:30 pm

All Ages

Fri 5.11
Sat 5.12
Sun 5.13
An Evening with Chris Smither

An Evening with Chris Smither

7:30 pm

All Ages

Mon 5.14
Tue 5.15
Jukebox The Ghost

Jukebox The Ghost

The Greeting Committee

8:00 pm

All Ages

Cut Worms

Cut Worms

Jivviden

8:30 pm

All Ages

Wed 5.16
Thu 5.17
Fri 5.18
Sat 5.19
Wesley Bright & the Honeytones

Wesley Bright & the Honeytones

Aztec Sun

8:30 pm

All Ages

Sun 5.20
HELMET + PRONG

HELMET + PRONG

Prong

8:00 pm

All Ages

Mon 5.21
Tue 5.22
Matthew Logan Vasquez

Matthew Logan Vasquez

8:00 pm

All Ages

Wed 5.23
Thu 5.24
Fri 5.25
Sat 5.26
Sun 5.27
Mon 5.28
Tue 5.29
Wed 5.30
Thu 5.31
Marcia Ball

Primarily Seated, General Admission

Marcia Ball

Blue Lunch

7:30 pm

All Ages

  

June

     
Fri 6.1
Sat 6.2
Sun 6.3
Mon 6.4
Tue 6.5
Wed 6.6
BILLIE EILISH

Moved to House of Blues. All tickets from Beachland Ballroom will be honored at House of Blues Show

BILLIE EILISH

8:30 pm

All Ages

Thu 6.7
Stephen Malkmus & The Jicks

The Beachland presents

Stephen Malkmus & The Jicks

8:30 pm

All Ages

Fri 6.8
Sat 6.9
Sun 6.10
Mon 6.11
Tue 6.12
Wed 6.13
Thu 6.14
Fri 6.15
Sat 6.16
Sun 6.17
Mon 6.18
Tue 6.19
Wed 6.20
Thu 6.21
Fri 6.22
Sat 6.23
Sun 6.24
The Iron Maidens w/Olathia

The Iron Maidens w/Olathia

Olathia

8:30 pm

All Ages

Satsang

Satsang

8:30 pm

All Ages

Mon 6.25
Tue 6.26
Wed 6.27
Thu 6.28
Fri 6.29
Sat 6.30

July

Sun 7.1
Mon 7.2
Tue 7.3
Wed 7.4
Thu 7.5
Fri 7.6
Sat 7.7
Sun 7.8
Mon 7.9
Tue 7.10
Wed 7.11
Thu 7.12
Fri 7.13
Sat 7.14
Sun 7.15
Mon 7.16
Tue 7.17
Wed 7.18
Thu 7.19
Koffin Kats

Koffin Kats

The Goddamn Gallows

Viva Le Vox

8:30 pm

All Ages

Fri 7.20
Sat 7.21
Sun 7.22
Mon 7.23
Tue 7.24
Japanese Breakfast

Japanese Breakfast

8:30 pm

All Ages