April

    
Thu 4.26
Of Good Nature

Of Good Nature

The Quasi Kings

ART The Band

8:30 pm

All Ages

Fri 4.27
Sat 4.28
Driftwood

Driftwood

Swap Meet

8:00 pm

All Ages

Jazz Age - A Burlesque Revue

Le Femme Mystique Burlesque and Ohio Burlesque invite you to a whole new kind of theme show.

Jazz Age - A Burlesque Revue

8:00 pm

18 and Over

Sun 4.29
Beachland Rockin' Brunch with DJ Alr!ght

Beachland Rockin' Brunch with DJ Alr!ght

10:00 am

216.383.1124 for reservations

Pow Wow Benefit Show featuring

Lake Erie Native American Council presents

Pow Wow Benefit Show featuring

Rhodes Street Rude Boys

Toma Doe

Spike Pit

Michelle Gaw

7:30 pm

All Ages

$10 donation

Mon 4.30
     

May

  
Tue 5.1
Dead Horses

Dead Horses

Wildcard Leader

8:00 pm

All Ages

Wed 5.2
Project/Object: The Music of Frank Zappa

Primarily Seated, General Admission

Project/Object: The Music of Frank Zappa

CuDa, KrishNa, & CuDa

8:00 pm

All Ages

5J Barrow

Maura Rogers & the Bellows to close the night

5J Barrow

Maura Rogers & the Bellows

David Mayfield

8:00 pm

All Ages

Thu 5.3
Amy Rigby

Primarily Seated, General Admission

Amy Rigby

Johnny Dowd

8:00 pm

All Ages

The Happy Fits, Front Porch Lights

Grog Shop Presents

The Happy Fits

Front Porch Lights

Moon Rocks

Strange Messenger

8:30 pm

All Ages

Fri 5.4
The Hot Club Of Cowtown

Primarily Seated, General Admission

The Hot Club Of Cowtown

Hot Djang

8:00 pm

All Ages

Chuck Auerbach Band

Chuck Auerbach Band

Ray Flanagan

8:00 pm

All Ages

Canceled: Kelley Stoltz

Canceled: Kelley Stoltz

soft copy

8:30 pm

All Ages

Off Sale

Sat 5.5
The Dream Syndicate

The Dream Syndicate

Falling Stars

8:30 pm

All Ages

Ruby The RabbitFoot

Ruby The RabbitFoot

Biitchseat

8:30 pm

All Ages

Sun 5.6
The Brevet

The Brevet

The Midnight Slander

8:00 pm

All Ages

Mon 5.7
Y La Bamba

Y La Bamba

KID TIGRRR

LittleBoyBigHeadOnBike

8:00 pm

All Ages

Tue 5.8
Sunflower Bean

Sunflower Bean

Dream Wife

8:30 pm

All Ages

Wed 5.9
Boulevards

Boulevards

Stout XTC

Uncle Gnarly

8:30 pm

All Ages

Thu 5.10
The Steel Woods

The Steel Woods

Jive Mother Mary

8:30 pm

All Ages

Malcolm Holcombe

Malcolm Holcombe

Austin Stambaugh

8:30 pm

All Ages

Fri 5.11
Diana Chittester: Paradox EP Release Show

DIGITAL EP included with each ticket purchase.

Diana Chittester: Paradox EP Release Show

Olivia Martinez

8:00 pm

All Ages

Teddy Boys Bonaire Album Release

Cleveland Music City Presents

Teddy Boys Bonaire Album Release

Samfox

Holy Daughters

All Is Harvest

8:00 pm

All Ages

Sat 5.12
Sun 5.13
An Evening with Chris Smither

Primarily Seated, General Admission

An Evening with Chris Smither

7:30 pm

All Ages

Mon 5.14
Mainland

Mainland

Rad Horror

Effee

8:30 pm

All Ages

Tue 5.15
Cut Worms

Cut Worms

Jivviden

John's Little Sister

8:30 pm

All Ages

Wed 5.16
Squirrel Nut Zippers

Squirrel Nut Zippers

8:00 pm

All Ages

Magic Beans

Magic Beans

Switched-On

8:30 pm

All Ages

Thu 5.17
Pink Mexico

Pink Mexico

Mild Animals

An American Astronaut

8:30 pm

All Ages

Northeast Ohio Drum & Music Jam

Northeast Ohio Drum & Music Jam

9:00 pm

All Ages

Free

Fri 5.18
Justin Townes Earle

Justin Townes Earle

Lilly Hiatt

8:30 pm

All Ages

Sat 5.19
Handsome Ghost

Handsome Ghost

Beta Radio

8:00 pm

All Ages

Wesley Bright & the Honeytones

Wesley Bright & the Honeytones

Aztec Sun

8:30 pm

All Ages

Sun 5.20
HELMET + PRONG

HELMET + PRONG

Prong

8:00 pm

All Ages

Mon 5.21
Tue 5.22
Wed 5.23
An Evening with Slaid Cleaves

Primarily Seated, General Admission

An Evening with Slaid Cleaves

8:00 pm

All Ages

Michael Rault

Michael Rault

8:30 pm

All Ages

Thu 5.24
Michelle Romary

Michelle Romary

Marina Strah

Guy Snowdon

8:00 pm

All Ages

Fri 5.25
Caramel Revue - A Black Burlesque Revue

Ohio Burlesque presents

Caramel Revue - A Black Burlesque Revue

8:00 pm

18 and Over

Atheros

Atheros

Cemoa

Konium

Bownser

Werdna.

CLVTCH

Plum

9:00 pm

All Ages

Sat 5.26
Charley Crockett

Charley Crockett

Shooter Sharp and the Shootouts

8:30 pm

All Ages

Sun 5.27
Crazy Marvin's 75th BIRTHDAY PARTY with Eddie Baccus Band featuring Ron Davis plus special guests

Sponsored by Cleveland Federation of Musicians

Crazy Marvin's 75th BIRTHDAY PARTY with Eddie Baccus Band featuring Ron Davis plus special guests

Eddie Baccus Band

Ron Davis

12:00 pm

All Ages

Free but donations accepted for Marvin Braxton

Quintron's Weather Warlock

Quintron's Weather Warlock

8:30 pm

All Ages

Mon 5.28
Tue 5.29
Billy Strings

Billy Strings

Thor Platter

8:30 pm

All Ages

Wed 5.30
Treespeak, Goose

Treespeak

Goose

9:00 pm

All Ages

Thu 5.31
Marcia Ball

Primarily Seated, General Admission

Marcia Ball

Blue Lunch

7:30 pm

All Ages

Marah In The Mainsail

Marah In The Mainsail

8:30 pm

All Ages

  

June

     
Fri 6.1
Into The Blue: Grateful Dead Revival

Into The Blue: Grateful Dead Revival

9:00 pm

All Ages

Sat 6.2
The Lighthouse And The Whaler

The Lighthouse And The Whaler

Vita And The Woolf

8:00 pm

All Ages

Sun 6.3
Mon 6.4
Tue 6.5
Wed 6.6
An Evening with The Trashcan Sinatras: One Night, Two Albums

Primarily Seated, General Admission

An Evening with The Trashcan Sinatras: One Night, Two Albums

8:00 pm

All Ages

BILLIE EILISH at House of Blues Cleveland

Tickets purchased from Beachland will be honored. Exchange available for TIcketfly tickets ONLY.

Sold Out: BILLIE EILISH at House of Blues Cleveland

8:30 pm

All Ages

Thu 6.7
American Aquarium

American Aquarium

Cory Branan

8:00 pm

All Ages

Stephen Malkmus & The Jicks

The Beachland presents

Stephen Malkmus & The Jicks

Lithics

8:30 pm

All Ages

Fri 6.8
Scott Helman

Scott Helman

8:30 pm

All Ages

Sat 6.9
Sun 6.10
Mon 6.11
Simon Joyner

Simon Joyner

Roger Hoover

8:00 pm

All Ages

Tue 6.12
Typhoon

Typhoon

The Fourth Wall

8:00 pm

All Ages

Quiet Slang

Quiet Slang

8:30 pm

All Ages

Wed 6.13
Animal Years

Animal Years

The Vindys

8:30 pm

All Ages

Real Estate

Real Estate

Habibi

8:30 pm

All Ages

Thu 6.14
Jungle

Jungle

8:00 pm

All Ages

Bad Bad Hats

Bad Bad Hats

8:30 pm

All Ages

Fri 6.15
Moon Hooch

Moon Hooch

Nathan-Paul & The Admirables

8:30 pm

All Ages

Sat 6.16
Sun 6.17
Todd Snider

Todd Snider

8:00 pm

All Ages

On Sale
Fri 4/27
10:00 am

Bodega

Bodega

8:30 pm

All Ages

Mon 6.18
Christina Holmes

Christina Holmes

Madison Pruitt

Adam Elfers

8:30 pm

All Ages

Tue 6.19
Rebirth Brass Band

Rebirth Brass Band

8:30 pm

Yeek

Yeek

MAZ

8:30 pm

All Ages

Wed 6.20
Lake Street Dive

Copy of new album "Free Yourself Up" included with each ticket

Lake Street Dive

River Whyless

8:00 pm

All Ages

Greg Klyma

Greg Klyma

Dan McCoy

8:30 pm

All Ages

Thu 6.21
Fri 6.22
Matthew Sweet

Matthew Sweet

8:30 pm

All Ages

Priests

Priests

9:00 pm

All Ages

Sat 6.23
Mt. Joy

Mt. Joy

8:30 pm

All Ages

Sun 6.24
The Iron Maidens

The Iron Maidens

Olathia

8:30 pm

All Ages

Satsang

Satsang

8:30 pm

All Ages

Mon 6.25
The Dip

The Dip

Collin Miller & the Brother Nature

8:30 pm

All Ages

Tue 6.26
Wed 6.27
Bishop Briggs

Bishop Briggs

L.I.F.T

8:00 pm

All Ages

Michigan Rattlers

Michigan Rattlers

8:30 pm

All Ages

Thu 6.28
Fri 6.29
Dead Boys

Dead Boys

8:30 pm

All Ages

Sarah Shook And The Disarmers

Sarah Shook And The Disarmers

10:00 pm

All Ages

Sat 6.30
Suzanne Santo of  HONEYHONEY

Suzanne Santo of HONEYHONEY

9:00 pm

All Ages

Alex Williams

Alex Williams

9:30 pm

All Ages

July

Sun 7.1
Pokey LaFarge

Pokey LaFarge

8:30 pm

All Ages

On Sale
Fri 4/27
10:00 am

Mon 7.2
Tue 7.3
Wed 7.4
Thu 7.5
Fri 7.6
Dan Baird And Homemade Sin

Dan Baird And Homemade Sin

8:30 pm

All Ages

Sat 7.7
Sun 7.8
Hillbilly Casino

Hillbilly Casino

8:30 pm

All Ages

Mon 7.9
Tue 7.10
Wed 7.11
Jordan DePaul

Jordan DePaul

M. Moody

Steve Wright

8:00 pm

All Ages

Thu 7.12
Fri 7.13
Sat 7.14
Sun 7.15
Kevin Gordon

Kevin Gordon

8:00 pm

All Ages

Mon 7.16
Tue 7.17
Bent Knee

Bent Knee

Gatherers

8:30 pm

All Ages

Wed 7.18
Walter Trout

Primarily Seated, General Admission

Walter Trout

John NĂ©meth

8:00 pm

All Ages

Thu 7.19
Mobley

Mobley

8:30 pm

All Ages

Fri 7.20
An Evening with The Chris Robinson Brotherhood

Beachland Ballroom presents

An Evening with The Chris Robinson Brotherhood

9:00 pm

Sat 7.21
Chuck Prophet & The Mission Express, Eilen Jewell

Chuck Prophet & The Mission Express

Eilen Jewell

8:00 pm

All Ages

Sun 7.22
Mon 7.23
Tue 7.24
Japanese Breakfast

Japanese Breakfast

Mothers

8:30 pm

All Ages

Wed 7.25
Thu 7.26
Fri 7.27
Sat 7.28
The Hi-Risers

The Hi-Risers

8:30 pm

All Ages

Sun 7.29
Snail Mail

Snail Mail

Long Beard

8:30 pm

All Ages

Mon 7.30
Tue 7.31
    

August

   
Wed 8.1
Thu 8.2
Fri 8.3
Sat 8.4
Sun 8.5
Mon 8.6
Tue 8.7
Wed 8.8
Thu 8.9
The Grass Is Dead

The Grass Is Dead

8:00 pm

Fri 8.10
Sat 8.11
Sun 8.12
Mon 8.13
Tue 8.14
Wed 8.15
Nicole Atkins

Nicole Atkins

Ruby Boots

8:30 pm

All Ages

Thu 8.16
Fri 8.17
Poro Release Show

Poro Release Show

Shiloh Hill

8:30 pm

All Ages

Sat 8.18
Sun 8.19
Mon 8.20
Tue 8.21
Wed 8.22
Thu 8.23
Selwyn Birchwood

Primarily Seated, General Admission

Selwyn Birchwood

8:00 pm

All Ages

Fri 8.24
Sat 8.25
Great Lake Swimmers

Great Lake Swimmers

8:30 pm

All Ages

Sun 8.26
Mon 8.27
Tue 8.28
Wed 8.29
Thu 8.30
Fri 8.31
 

September

      
Sat 9.1
Sun 9.2
Steve'n'Seagulls

Steve'n'Seagulls

ClusterPuck

8:00 pm

All Ages

Mon 9.3
Tue 9.4
Wed 9.5
Thu 9.6
Fri 9.7
Sat 9.8
Sun 9.9
Mon 9.10
Tue 9.11
Wed 9.12
Slim Cessna's Auto Club

Slim Cessna's Auto Club

Dark Water Rebellion

8:30 pm

All Ages

Thu 9.13
Fri 9.14
Sat 9.15
Sun 9.16
Mon 9.17
Tue 9.18
Wed 9.19
Thu 9.20
Fri 9.21
Sat 9.22
Sun 9.23
Mon 9.24
Tue 9.25
Wed 9.26
Thu 9.27
Fri 9.28
Sat 9.29
Sun 9.30
      

October

 
Mon 10.1
Tue 10.2
Wed 10.3
Thu 10.4
Fri 10.5
Sat 10.6
Sun 10.7
Mon 10.8
Tue 10.9
Wed 10.10
Thu 10.11
Fri 10.12
Sat 10.13
Oh Sees

Oh Sees

Timmy's Organism

Microwaves

9:00 pm

All Ages

Sun 10.14
Mon 10.15
Tue 10.16
Wed 10.17
Thu 10.18
Soft Machine - 50th Anniversary USA Tour

Primarily Seated, General Admission

Soft Machine - 50th Anniversary USA Tour

Beledo

8:00 pm

All Ages

Fri 10.19
Sat 10.20
Sun 10.21
Mon 10.22
Tue 10.23
Wed 10.24
Thu 10.25
Fri 10.26
Sat 10.27
Sun 10.28
Mon 10.29
Tue 10.30
Wed 10.31
   

November

    
Thu 11.1
Fri 11.2
Sat 11.3